Paella Valenciana

Suroviny
Bobkový list 1 kus
Cibule 10 dkg střední
Citrón 1.5 kusu
Česnek 4 kusy
Hrášek 10 dkg mražený
Chobotničky 8 dkg
Kalamárové kroužky 8 dkg
Krevety 4 kusy tygří
Krevety 8 dkg vyloupané předvařené
Maso kuřecí 2 kusy (asi 0.5 kg) stehna
Maso vepřové 10 dkg kýta
Mušle 16 kusů nevyloupané (nejlépe slávky jedlé)
Mušle 8 dkg vyloupané předvařené
Olej 4 cl olivový
Paprika 1 kus červená
Paprika 1 kus žlutá
Pepř černý mletý
Petrželka sekaná
Rajčata 16 dkg dvě větší
Rýže 30 dkg dlouhozrná
Slanina 5 dkg anglická
Sůl dle chuti
Treska 10 dkg bez kůže
Víno 1 dcl bílé suché
Vývar 2 šálky
Oregano, Šafrán


2 kuřecí stehna i s kůží rozsekáme asi na 10 – 12 kousků, vepřovou kýtu nakrájíme na kostky, tresku na kousky, vše osolíme a lehce opepříme. Mušle, vyloupané i nevyloupané, a chobotničky očistíme pod tekoucí vodou. Chobotničky (na uvedenou váhu připadnou zpravidla dvě) rozkrájíme na kousky. Anglickou slaninu nakrájíme na kostičky, paprikové lusky očistíme a nakrájíme na proužky, rajčata nakrájíme na osminky, které ještě přepůlíme. Cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky, česnek na tenké plátky. Bobkový list rozlámeme na kousky.

Ve větší pánvi se dvěma uchy (paellera) rozpálíme olej, prudce orestujeme po obou stranách celé krevety. Vyjmeme a dáme stranou. Do oleje vložíme kuře a vepřové a opět orestujeme. Lehce zmírníme oheň, přidáme slaninu, necháme ji částečně rozpustit, vložíme česnek a osmahneme (pozor, aby příliš nezhnědl). Přidáme kalamárové kroužky a chobotničky a vše opékáme ještě asi 3 – 4 minuty. Dodáme cibuli, necháme zesklovatět, přidáme paprikové lusky, rajčata, hrášek a bobkový list. Vložíme vyloupané, předvařené krevety a mušle, zalijeme vínem a chvíli restujeme. Posypeme dvěma špetkami oregana a špetičkou šafránu. Poměrně hodně osolíme. Zakápneme šťávou z půlky citrónu. Zasypeme rýží a promícháme. (To je také naposledy, co jsme paellu míchali). Zalijeme vývarem tak, aby bylo téměř vše ponořeno.

Do paelly zapíchneme nastojato neotevřené mušle a vložíme do rozehřáté trouby (asi na 180°C). Pečeme ještě asi 35 minut, vsákne-li se vývar, dle potřeby podléváme, až je rýže hotová a tekutina odpařená. Před dohotovením položíme navrch celé opečené krevety, aby se prohřály.

Vyndáme z trouby a zkontrolujeme, zda se nám všechny mušle otevřely. (Pokud některá zůstala zavřená, dáme ji stranou – je nepoužitelná). Před podáváním posypeme čerstvou sekanou petrželkou a kromě opečených krevet ještě ozdobíme osminkami citronu. Paella se podává na stůl v pánvi, ve které se připravovala.

Poznámka:
Paellera (podle které dostalo toto španělské jídlo název) je velká pánev se dvěma uchy, která se v zemi původu často používá. Není vyjímkou paella připravovaná najednou i pro šestnáct osob.